جامعه سازی، مهمترین و دشوارترین مرحله انقلاب

البته جامعه و نظام سازی بدین معنا نیست که ما با اجبار و اکراهآنچنان که ساختمان بی روحی را می سازیم بنا می کنیم جامعه ای نیز ایجاد نماییم بلکهبدین معناست که یک مجموعه از ارزش هایی که مورد وفاق اجمالی جامعه است بسط داده شودتئوریزه گردد و این ارزش های بسط داده شده مجددا در جامعه ترویج و نهادینه گردد وبرای عینیت بخشیدن به آنها در جامعه از منطق خود جامعه بهره گرفت و ساختارهای مناسببا آن را ایجاد نمود و با وضع ساختارهای اجتماعی برای آن ارزش ها کارکرد جدیدی درجامعه تعریف نمود؛ درغیر این صورت با زور و اکراه و یا شعاردادن هیچ کار مفیدی نمیتوان انجام داد.

 

وضع آرمان

 

انقلاب اسلامی اکنون در آستانه دهه چهارم خود باید مهمترین ونفسگیرترین مرحله خود را بپیماید و آن همان مرحله جامعه سازی و یا به تعبیری کهوالاتر نیز هست تمدن سازی است. نخستین کاری که باید برای ایجاد جامعه ای جدید انجامداد، وضع آرمان واحد برای جامعه و نهادینه ساختن آن و تلاش برای رسیدن به آن است،زیرا این آرمان است که غایت جامعه و در نتیجه راه و چاه را مشخص می نماید، این کاریاست که پیامبران نیز انجام داده اند در جامعه ما این آرمان مشترک می تواند برقراریتمدنی ایرانی- اسلامی که آن را تمدن اشراق نیز می توان نامید، باشد.

 

علم و دانش و نیروی بومی

 

دومین کاری که در هر پروژه نظام و تمدن سازی باید انجام بگیردایجاد موتور محرک یا نیروی پیش برنده مستقل، بومی و ویژه همان جامعه است زیرا اگرجامعه ای داعیه دار تبدیل شدن به یک تمدن است چاره ای جز ساخت و پرداخت نیروی پیشبرنده بومی که از حاق حقایق فرهنگی و تاریخی یک جامعه برآمده باشد نخواهد داشت. درخصوص جامعه فعلی ایران باید توجه داشت که جامعه ما با موتور محرک غرب در حال حرکتاست و در راهی که می رویم به قول یکی از متفکران معاصر گذشته غرب آینده ماست وجامعه ما دیر یا زود به منزلی خواهد رسید که مدت مدیدی است که کاروان غرب از آنجارخت بربسته است و همانطور که همه می دانند موتور محرک تمدن غرب «آزادی خرد خودبنیادانسان در طبیعت» است، که در آن انسان آزاد است با خرد خود هر چه می خواهد در عالمطبیعت بکند، اما در جامعه ما با استفاده از دستاوردهای دوره اول تمدن اسلام و ایرانو نیز بهره گیری از دستاوردهای غرب جدید؛ می توانیم موتور محرک تمدن جدید خود را «آزادی خرد خود بنیاد انسان در قرآن و طبیعت» قرار دهیم که در آن انسان آزاد است کهبا خرد خود هر چه می خواهد در قرآن بیابد و در عالم طبیعت بنماید زیرا قرآن و جهانهستی دو روی یک سکه اند قرآن صورت کتبیه جهان است و جهان صورت عینیه قرآن. البتهلازم به ذکر است که در این برهه از زمان لازم است کوششی جدی برای دفاع نظری ازمسئله وحی و خدایی بودن قرآن و در نتیجه خلل ناپذیر بودن این کتاب مقدس به عنوانمحور اصلی تمدن اسلامی- ایرانی انجام بگیرد.

یکی دیگر از کارهایی که برای ایجاد جامعه ای پویا و با تحرکلازم است تولید علم و دانش بومی است اما باید توجه داشت به دلیل عقب افتادگی هایعمیق علمی ابتدا باید به ترجمه و یادگیری آثار علمی غربی پرداخت سپس به کاری مستقلهمت گماشت برای این منظور تأسیس فرهنگستان ترجمه که در آن مترجم های مختلف زیر نظربرترین اساتید هر رشته به کار ترجمه آثار درجه یک و دو بپردازند ضرورت دارد البتهمی توان در رشته های علوم انسانی نیز از اساتید برجسته ای از حوزه علمیه دعوت کردتا در کنار مترجمان در ذیل هر کتاب به نقد آن نیز بپردازند (شبیه کاری که استادمحمدتقی جعفری بر کتاب سرگذشت اندیشه های نورث و ایتهد ترجمه عبدالرحیم گواهی انجامداد) همچنین تلاش جدی برای تقویت و غنی ساختن زبان فارسی و تبدیل آن به یکی از زبانهای علم در جهان بسیار ضرورت دارد، زیرا هیچ تمدنی بدون برخورداری از زبانی غنی کهزبان علم نیز باشد محقق نمی شود. همچنین جا دارد به عناصر ایرانیت در فرهنگ حاکمکشور توجه بیشتری کرد و کوشید تا تضاد ظاهری و مجعول که میان ایرانیت و اسلامیتوجود دارد و برساخته استعمارگران و مستشرقان است برطرف شود. در واقع در فرهنگ امروزما دو تضاد وجود دارد؛ اول، تضاد علم و دین یا عقل و نقل است و تضاد دوم تضادایرانیت و اسلامیت است که تلاش برای رفع این دو تضاد، نقشی اساسی در آینده ایران وانقلاب خواهد گذشت.

 

توجه جدی به خانواده

 

همچنین ضرورت دارد به جایگاه خانواده به عنوان محور و کانونپیشرفت جامعه توجه جدی شود (این مسئله می تواند از طریق افزایش حضور بانوان درکانون خانواده از طریق کاهش ساعات کار آنها به نسبت مردان در ادارات و کارخانجات،اعم از دولتی و خصوصی، افزایش مرخصی، فرزند دار شدن، گسترش طرح اشتغال خانگی،پرداخت حقوق ماهیانه به زنان خانه دار و... صورت بگیرد) زیرا همانطور که می دانیمنظام اجتماعی- اقتصادی غرب شغل محور است به قول تونیس، جامعه شناس آلمانی، گزل شافتاست یعنی براساس تقسیم کار شکل گرفته اند در حالیکه نظام اجتماعی-اقتصادی تمدناشراق باید بر پایه خانواده شکل بگیرد نه شغل؛ زیرا اگر نظام خانواده در جامعه ایاز هم بپاشد دیگر با هیچ تدبیری نمی توان آن را بازسازی کرد، (متاسفانه طبق برخیآمار در کمتر از یک دهه بیش از پنجاه درصد در کشور ما پدیده طلاق رشد کرده است) درواقع یکی از اموری که از موارد تضاد تمدن اسلام با غرب است، همین نکته است زیرا درتفکر غربی که یا در لیبرالیسم متبلور می شود که از منظر آن اصالت با فرد است و یادر مارکسیست متبلور می شود که اصالت با جامعه است؛ در حالیکه در تمدن اسلامی ضمناحترام به فردیت افراد و نیز جمعیت جامعه آنچه اصالت دارد خانواده است.

 

انتقال مرکز سیاسی کشور

یکی دیگر از کارهایی که در دهه چهارم انقلاب باید انجام گیردمسئله انتقال مرکز سیاسی، و البته نه لزوما اقتصادی و فرهنگی، کشور است با توجه بهاتفاقاتی که در تهران رخ داده به نظر می رسد این شهر دیگر نمی تواند مرکز سیاسیکشور باشد لاجرم از آنجا که احتمال وقوع حوادثی حتی به مراتب بزرگتر از حوادث پس ازانتخابات، وجود دارد، انتقال مرکزیت سیاسی ضروری به نظر می رسد. کاری که کشورهاییچون پاکستان و قزاقستان نیز انجام داده اند.

 

افزایش سطح رفاه

/ 4 نظر / 40 بازدید
آزاد

سلام دوست گرامی ، با یک مطلب جدید بروز هستم ، فرصت داشتید خوشحال می شوم یک سری بزنید. پیروز باشید آدرس وبلاگ چشمه ریگی | http://blog.cheshmehregi.com

بازاریاب

دوست عزیز سلام اگر تمایل دارید مدیریت قوی تری بر وبلاگ خود داشته باشید،امکانات بیشتری به مخاطبین خود ارائه نمایید و یا یک گام بزرگ برای ورود به دنیای وب مستران بردارید ما توصیه می کنیم همین امروز از امکانات رایگان ارائه شده توسط تیم اندیشه ی برتر نهایت بهره را ببرید و با تبدیل وبلاگ خود به وب سایت خواسته های خود را محقق کنید. هم اکنون اقدام کنید و از امکانات دامین و هاست رایگان برخوردار شوید http://designer.moshakhasat.com همچنین در صورتی که تمایل دارید از طریق وبلاگ خود کسب درآمد کنید آدرس زیر را نیز حتما ملاحظه بفرمایید http://www.moshakhasat.com/index.php?route=information/information&information_id=9 با تشکر 1345418701.57

موفقیت در کمین شماست

امروز گامی برای موفقیت برداشته اید؟ مجموعه ی آموزشی سریع خوانی همراه با نرم افزار ارائه شده توسط استاد بزرگ کتاب خوانی جهان مجموعه ی 7 راز بزرگ انگیزه مجموعه ی آموزشی استفاده از قدرت حافظه مجموعه ی آموزشی استفاده بهینه از شرایط بد و بدشانسی ها مجموعه ی آموزشی تفکر تحول برانگیز مجموعه ی آموزشی تمرکز جادویی مجموعه ی آموزشی راه های اجرایی کسب ثروت مجموعه ی آموزشی مثبت اندیشی و اعتماد به نفس مجموعه ی آموزشی پیروزی در تعاملات روزانه بسته ی آموزشی نکات طلایی برای موفقیت دانشجویان بسته ی آموزشی نکات طلایی در صحبت کردن با کودکان زود دیر می شود 350517688

فرید

با عرض سلام و خسته نباشید از ظاهر وبلاگتان این طور به نظر می رسد که برای آن زحمت کشیده اید ما هم می خواهیم شما را در این زمینه یاری برسانیم شما یقینا محدودیت هایی که یک وبلاگ دارد را به خوبی می دانید با این حال بد نیست مجددا آنها را با هم مرور کنیم: وجود یک تبلیغ ناخواسته و نامربوط با محتوای وبلاگ محدودیت در قالب های وبلاگ نداشتن فضای مناسب برای قرار دادن فیلم و عکس و فایل و ... سخت بودن افزودن یک امکان ساده، مانند نظرسنجی،آمارگیر جدید و ... عدم پشتیبانی از امکانات پیشرفته تر با این حال راهی ساده برای حل تمامی این مشکلات وجود دارد تبدیل وبلاگ به سایت به آدرس سایت مراجعه کنید و مراحل را دنبال نمایید و ظرف 24 ساعت از تمامی این مشکلات برای همیشه خلاصی پیدا کنید موفق باشید 547961943